Nomic Initialreglernafo¨ rNomic Ofo¨ ra¨ nderligaregler 101Allaspelarema˚ stealltidlydaallareglersoma¨ rgiltiga,idenformdea¨ rgiltiga. Initialreglernaa¨ rgiltigasa˚ snartettnyttspelpa˚ bo¨ rjas.Initialreglernabesta˚ ravregel101 till116(ofo¨ ra¨ nderliga)samtregel201till213(fo¨ ra¨ nderliga). 102Inledningsvisa¨ rreglernai100-delma¨ ngdenofo¨ ra¨ nderligaochreglernai200-delma¨ ngden fo¨ ra¨ nderliga.Reglersomsenareantasellertransmuteras(d.v.s.fo¨ ra¨ ndrasfra˚ nattvara ofo¨ ra¨ nderligtillattvarafo¨ ra¨ nderligellerviceversa)kanvarafo¨ ra¨ nderligaellerofo¨ ra¨ nderliga oavsettsinanummer,ochInitialreglerkantransmuterasoberoendeavsinanummer. 103Enregela¨ ndringa¨ renfo¨ ljande: 1.antagandetav,borttagandetav,ellertilla¨ ggandetillenfo¨ ra¨ nderligregel; 2.antagandetav,borttagandetav,ellertilla¨ ggandetilletttilla¨ ggtillenfo¨ ra¨ nderlig regel,eller 3.transmuterandetavenofo¨ ra¨ nderligregeltillenfo¨ ra¨ nderligregelellerviceversa. (Notera:Dennadefinitionmedfo¨ rattallanyareglera¨ r,a˚ tminstoneinledningsvis, fo¨ ra¨ nderliga;ofo¨ ra¨ nderligaregler,sa˚ la¨ ngesomdea¨ rofo¨ ra¨ nderliga,kanintefa˚ tilla¨ ggeller borttagas;fo¨ ra¨ nderligareglerkanfa˚ tilla¨ ggellerbliborttagnasa˚ la¨ ngedea¨ rfo¨ ra¨ nderliga;en regelkan,oavsettstatus,transmuteras;ingareglera¨ rheltimmunamotfo¨ ra¨ ndringar.) 104Allaregelfo¨ ra¨ ndringarsomfo¨ resla˚ spa˚ detkorrektasa¨ ttetma˚ stero¨ stasom.Dekommeratt antasom,ochendastom,deuppna˚ rdetfastslagnaantaletro¨ ster. 105Varjespelarea¨ renbera¨ ttigadro¨ stande.Allabera¨ ttigadero¨ standema˚ stedeltagaialla omro¨ stningaromregela¨ ndringar. 106Allafo¨ reslagnaregelfo¨ ra¨ ndringarma˚ steskrivasnedinnanomro¨ stningomdemsker.Omde antassa˚ skalldestyraspeletiexaktdenformdehadeda˚ deantogs. 107Ingenregela¨ ndringfa˚ reffektinnandenstundsomomro¨ stningsomantogdenharavslutats, a¨ venomdessordalydelseexplicituttryckerannorlunda.Ingaregela¨ ndringarfa˚ rha retroaktivanva¨ ndning. 108Varjefo¨ reslagenregela¨ ndringskallgesettnummermedvilketdenrefererastill.Numren skallbo¨ rjamed301,ochvarjenyregela¨ ndringsomfo¨ resla˚ spa˚ detkorrektasa¨ ttetskafa˚ na¨ staefterfo¨ ljandeheltal,oavsettomfo¨ rslagetantaselleravsla˚ s. Omenregelborttagesochsenarea˚ terantas,fa˚ rdendetnummersomfo¨ rslagetomatt a˚ terantagaregelnhade.Omenregelfa˚ retttilla¨ ggellertransmuteras,fa˚ rdendetnummer somfo¨ rslagetomtilla¨ ggetellertransmuteringenhade.Ometttilla¨ ggfa˚ retttilla¨ ggeller borttagesfa˚ rhelaregeln,somdena¨ rendelav,detnummersomfo¨ rslagetomtilla¨ ggandet ellerborttagandetavtilla¨ ggethade. 109Regela¨ ndringarsominneba¨ rtransmuterandeavofo¨ ra¨ nderligareglertillfo¨ ra¨ nderligaregler fa˚ rendastantagasom,ochendastom,omro¨ stningena¨ renha¨ lligblanddero¨ stbera¨ ttigade. Transmuteringskallejimpliceras,utanma˚ steangesexplicitiettregela¨ ndringsfo¨ rslagfo¨ ratt fa˚ verkan. 110Ienkonfliktmellanenfo¨ ra¨ nderligochenofo¨ ra¨ nderligregelskalldenofo¨ ra¨ nderligaregeln ga¨ llao¨ verdenfo¨ ra¨ nderligaochdenfo¨ ra¨ nderligaregelnskallvaraheltverkningslo¨ s.Ett fo¨ rslagomtransmuteringavenofo¨ ra¨ nderligregelliggerintei”konflikt”medden ofo¨ ra¨ nderligaregeln. 111Omenregela¨ ndringsomfo¨ reslagena¨ roklar,flertydig,paradoxal,a¨ rskadligfo¨ r spelsta¨ mningen,omdenbesta˚ ravtva˚ ellerflerregelfo¨ ra¨ ndringarpa˚ enga˚ ngellera¨ rett tilla¨ ggutanverkanelleromregela¨ ndringenpa˚ annatsa¨ tta¨ ravtvivelaktigtva¨ rde,fa˚ rde 1 Nomic o¨ vrigaspelarnafo¨ resla˚ tilla¨ ggellerargumenteraemotfo¨ rslagetinnanomro¨ stningen.En tillra¨ ckligtla˚ ngtidma˚ stegesfo¨ rdennadebatt.Fo¨ rslagssta¨ llarenbesta¨ mmer regela¨ ndringensslutligaformoch,ominteDomarenblivittillbeddattgo¨ rasa˚ ,besta¨ mmer na¨ rdebattenskaavslutasochomro¨ stningha˚ llas. 112Denregelsomdefinierarvinstfa˚ rintea¨ ndrasfra˚ nattuppna˚ npoa¨ ng.Storlekenavnoch sa¨ ttetpa˚ vilketmanerha˚ llerpoa¨ ngfa˚ ra¨ ndras,ochreglersombesta¨ mmervinnarenda˚ spelet ejla¨ ngrekanfortsa¨ ttafa˚ rantagasoch(sa˚ la¨ ngedea¨ rfo¨ ra¨ nderliga)fa˚ tilla¨ ggellerborttagas. 113Enspelarekanalltidgeuppspeletista¨ lletfo¨ rattfortsa¨ ttaspelaellerfa˚ ettspelstraff.Inget straffva¨ rrea¨ nfo¨ rlust,enligtdenfo¨ rlorandespelarensbedo¨ mning,fa˚ rutdo¨ mas. 114Detma˚ stealltidfinnasminstenfo¨ ra¨ nderligregel.Antagandetavregelfo¨ ra¨ ndringarfa˚ raldrig bliheltomo¨ jlig. 115Regela¨ ndringarsompa˚ verkarreglersombeho¨ vsfo¨ ratttilla˚ taelleranva¨ ndaregela¨ ndringar a¨ rlikatilla˚ tnasomandraregela¨ ndringar.Tillochmedregela¨ ndringarsomfo¨ rbjudersin egenauktoriteta¨ rtilla˚ tna.Ingenregela¨ ndringellertypavdraga¨ rotilla˚ tetendastpa˚ grund avsja¨ lvreferensellersja¨ lvapplikationhosenregel. 116Alltsomintea¨ rfo¨ rbjudetellerregleratavreglera¨ rtilla˚ tetochoreglerat,fo¨ rutom regela¨ ndringarsomendasta¨ rtilla˚ tetda˚ enellerflerareglerimplicitellerexplicittilla˚ ter detta. Fo¨ ra¨ nderligaregler 201Spelarebyteravvarandramedsolsochgo¨ renhelrundavar.Rundorfa˚ rintehoppaso¨ ver ellerpassasochdelaravrundorfa˚ rinteutela¨ mnas.Allaspelarebo¨ rjarmednollpoa¨ ng. Ipost-ochdatorspelskallspelarnabytaavvarandraialfabetiskordningefterefternamn. 202Enrundabesta˚ ravtva˚ delarifo¨ ljandeordning: 1.fo¨ resla˚ enregela¨ ndringochha˚ llenomro¨ stningomdenna,och 2.kastaenta¨ rningochadderaantaletpoa¨ ngsomdenvisartillenspoa¨ ng. Ipost-ochdatorspelskallspelarna,ista¨ lletfo¨ rattkastaenta¨ rning,subtrahera291fra˚ n ordningstaletpa˚ derasfo¨ rslagochmultipliceraresultatetmedkvotenavantaletro¨ sterfo¨ r fo¨ rslagetsamtavrundatillna¨ rmasteheltal(dettagerettheltalmellan0och10fo¨ rden fo¨ rstaspelarenda¨ rdeno¨ vregra¨ nseno¨ kasmedettvarjerunda;popula¨ rafo¨ rslagbelo¨ nasmed flerpoa¨ ng). 203Enregela¨ ndringa¨ rantagenom,ochendastom,denframro¨ stasenha¨ lligtblandde ro¨ stbera¨ ttigade.Omdennaregelejfa˚ retttilla¨ ggefterdenandraavslutadespelrundanskall dena¨ ndrastillattbarakra¨ vaenkelmajoritet. 204Omochna¨ rregela¨ ndringarkanantagasutanenha¨ llighetskalldespelaresomro¨ staremoten regela¨ ndringsomantasfa˚ 10poa¨ ngvardera. 205Enantagenregela¨ rgiltigfra˚ ndenstundomro¨ stningenomdena¨ rslutfo¨ rd. 206Na¨ renfo¨ reslagenregela¨ ndringblirnedro¨ stadfo¨ rlorarspelarensomfo¨ reslogregela¨ ndringen 10poa¨ ng. 207Varjespelareharexaktenro¨ st. 208Vinnarena¨ rdenfo¨ rstaspelaresomerha˚ ller100(positiva)poa¨ ng. Ipost-ellerdatorspela¨ rvinnarendenspelaresomfo¨ rsterha˚ ller200(positiva)poa¨ ng. 209Detfa˚ rvidettgivettillfa¨ lleinteexisteramera¨ n25fo¨ ra¨ nderligaregler. 2 Nomic 210Spelarefa˚ rintekonspireraellersamra˚ daomframtidaregela¨ ndringaromdeintea¨ r lagkamrater. Fo¨ rstastycketavdennaregelga¨ llerinteipost-ellerdatorspel. 211Omtva˚ ellerflerfo¨ ra¨ nderligareglerliggerikonfliktmedvarandra,ellertva˚ ellerfler ofo¨ ra¨ nderligareglerliggerikonfliktmedvarandra,hardenregelsomharla¨ gstordningstal fo¨ retra¨ de. Omminstenavdemotstridigareglernaexplicitsa¨ gerattdenharfo¨ retra¨ deo¨ ver,ellera¨ r underla¨ gsenenregel(ellertypavregel)sa˚ tarsa˚ danafo¨ rbeha˚ llo¨ verdennumeriska metoden. Omtva˚ ellerflerreglersa¨ gerattdea¨ ro¨ verla¨ gsna,ellerunderla¨ gsnavarandrasa˚ ga¨ llera˚ ter dennumeriskametoden. 212Omspelareharolikaa˚ sikteromettdragsgiltighetelleromtolkningenelleranva¨ ndandetav enregel,sa˚ blirspelarensomkommerfo¨ redenspelarevarsdragdeta¨ rDomareochavgo¨ r fra˚ gan.Ensa˚ danprocedurkallasa˚ kallaDom. Na¨ rDoma˚ kallatsfa˚ rejna¨ staspelarepa˚ bo¨ rjasittdragutangodka¨ nnandetfra˚ nenmajoritet avspelarna. DomarensDomkanendastfo¨ rklarasogiltigavettenha¨ lligtbeslutfra˚ ndeo¨ vrigaspelarna, tagetinnanna¨ starundasbo¨ rjan.OmenDomaresDomblirnedro¨ stadblirspelareninnan dennenyDomare,ochsa˚ vidare,medundantagetattingenfa˚ rvaraDomareundersinegen ellerenlagkamratsrunda. Sa˚ vidainteenDomarenedro¨ staslo¨ serhan/honallafra˚ gorsomspeletgerupphovtill,tills ennyrundatarsinbo¨ rjan,inkluderatfra˚ goromsinlagriktighetochjurisdiktionsom Domare. NyaDomarea¨ rintebundnaavbeslutfra˚ ngamlaDomare.NyaDomarefa˚ rdockendast do¨ maidefra˚ gorsomspelarnajustnuintea¨ rsamsomochdettaseffektpa˚ avslutandetav denrundada˚ Doma˚ kallades.AllaDomarensbeslutskallvaraienighetmedsamtligada˚ ga¨ llanderegler;menda˚ reglernaa¨ rintetsa¨ gande,utano¨ verenssta¨ mmelseelleroklaravad ga¨ llerdenaktuellatvistenskallDomarenbeaktagodspel-sedochspeletsandainnan han/hontilla¨ mparenannanstandard. 213Omreglernaa¨ ndrassa˚ attvidarespela¨ romo¨ jligtelleromlagligheteniettdraga¨ romo¨ jlig attfastsla˚ medslutgiltighet,elleromenDomaresslutliga,ochejnedro¨ stade,Doma¨ ratten regela¨ rlikalagligsomolagligsa˚ a¨ rna¨ staspelaresomintekanavslutasinrundavinnare. Dennaregelharfo¨ retra¨ deframfo¨ rallaandrareglersomavgo¨ renvinnare. 3